Historie barevných kníračů
( Použito z německých historických textů)
Parti – color schnauzers ( knírači s barevnými partiemi = znaky)
existují podle dochovaných zdrojů již bezmála 90 let.
Historie:
Již z roku 1880 existuje zmínka v německé plemenné knize o barevných kníračích. V této době byly také přijaty v chovu, kromě standardních barev, jako pepř a sůl a černá, rázy bílá s černými znaky. Zdá se tedy, že již koncem 19.století v záznamech plemenných knih černo-bílí knírači existovali, byť ve velmi malém počtu a nebyla evidována žádná chovatelská stanice.
To se však změnilo ve 30. letech 20.století, kdy se objevilo několik nadšenců, v čele s hraběnkou v. Kanitz, kteří chov tohoto barevného rázu u kníračů obnovili. Dne 4.září 1929 se narodil v chovatelské stanici ABBAGAMBA v Podangenu ( východní Prusko), patřící právě hraběnce v.Kanitz, první oficiální vrh dvoubarevných kníračů. V tomto vrhu byla 3 barevná štěňátka. Rodiče těchto štěňat byli však po 6 generací černí. Bohužel dnes se nedozvíme, zda byli přikříženi v minulosti u rodičů a prarodičů nějací "nestandardní" černí knírači s bílými znaky, které chovatelé odstraňovali a odstraňují. Ale je to velmi pravděpodobné.
Paní hraběnka posléze podnikla riskantní krok, se kterým se nikterak netajila, a provedla incestní krytí s bratrem
a sestrou zmíněného vrhu ( Ilfis x Isluga). Narodila se další barevná štěňátka, která byla zcela zdravá
a vykazovala veškeré vlastnosti malého knírače ( Moira, Modiala, Medina). Při dalším incestním páření s Liarou a Leandrem z třetí generace vzešlo dalších 6 krásných, zdravých a barevných štěňátek...
Současně byla chovatelská stanice ABBAGAMBA, na základě 3 generačních odchovů, uznána za oficiální a zapsána do plemenné knihy v Německu. Během následujících 4 let byl ráz dvoubarevný knírač – parti uznán i v plemenné knize.
Bohužel následuje období Třetí říše. A jako se měnila pravidla většiny různých oborů, chov psů byl součástí tohoto dění. Pravděpodobně v důsledku menšího zájmu o běžnou barvu kníračů ( pepř + sůl), se zakázal chov kníračů barevných jako zdánlivých konkurentů. Chovatelé-průkopníci se začali obávat o své licence a měli strach z persekucí. Proto chov parti postupně vymíral. Mnoho známých kynologů, v čele s věhlasnými chovateli a šlechtiteli, jako byl Joseph Bert a Richard Strebl, se zasazovali o obnovení chovu parti-kníračů. R.Strebl dokonce prohlásil, že tato „šťastná hříčka přírody“ by měla být zachována a podporována....Také hraběnce v. Kanitz několikrát plemenná kniha zamítla žádost o registraci tohoto barevného rázu. Proto chov parti-kníračů, v jejich domovině, postupně zanikl.
O jeho znovuvzkříšení se novodobě zasadili chovatelé v USA, kteří v současnosti, ve spolupráci s chovateli v Německu, dostávají tento znovuobjevený barevný ráz knírače na vysokou úroveň. Promyšleným chovatelstvím a vzájemným křížením mezi všemi barevnými rázy knírače, především s bílými znaky ( tedy těmi " nechtěnými") se dostali zpět tam, kde se začalo v předválečných letech v Německu.
Šlechtí dokonce několik velikostí mini knírače, od malého až po toy knírače, v podstatě na přání zákazníka. Někdo s tím může souhlasit, někdo ne...Ale je to věc pokroku a poptávky a nabídky...
Světová organizace FCI parti-knírače neuznává a je hudbou budoucnosti, kdy se toto stane. Existují však organizace, kterým pokrok a originalita nevadí, naopak toto podporují a zaštiťují. A proto se chovatelé parti kníračů po celé Evropě a ve světě sdružují v organizacích, které samy pořádají výstavy a bonitace, a odchovy svých členských chovatelských stanic evidují a odborně kontrolují a následně vystavují štěňatům průkazy původu.
Trocha vědy o černo-bílé barvě:
Jak všichni chovatelé kníračů p+s a černých vědí, občas se objeví ve vrhu štěně s bílými znaky.
(Vlastně se tyto bílé znaky objevují u většiny plemen psů.) Buď se může jednat o tzv. „prenatal pigment stop“, což je bílá skvrna, která po pár týdnech zmizí. A nebo se může jednat o trvalý znak, který přetrvává do dospělosti. V obou případech se jedná o jedince, který je jednoduše řečeno „nositelem“ barevného genu. K nemilosti chovatelů parti-kníračů, jsou tito jedinci již po narození odstraňováni nebo posléze darováni, přenecháni jako podřadní a bez PP, v lepším případě jak se říká „na mazlíka“ s PP úplně pod cenou.
Přitom jakýkoli tento „nevhodný produkt“ by mohl být nositelem tohoto bohužel silně recesivního genu. Ten je možné v mnoha případech udržet incestním spojením pouze v první generaci. Z toho vyplývá, že spojením jedinců s bílými znaky se mohou narodit opakovaně štěňátka s ještě většími bílými znaky, než mají rodiče. A nebo naopak také čekáte na barevná štěňátka i 10 let a stále se rodí pouze jednobarevná se sem tam bílou skvrnkou na hrudníku nebo na packách a špičce ocásku. Ale i tito jedinci mají v sobě již gen "parti"......A je jen na trpělivosti, finančních možnostech a zanícení chovatele, aby barevný gen rozvinul na více fenách a s více psy, a zkoušel a zkoušel a čekal a čekal....
Obnova chovu parti-kníračů v USA:
O obnovu chovu barevných kníračů se zasloužily chovatelské stanice a nadšenci v USA. Navázali na zkušenosti a písemné doklady z předválečných let v Německu. Chovají mnoho barevných rázů. Na trhu se nabízejí také velikosti od normální malé, přes mini až po toy velikost, kdy psíček nedosahuje ani velikosti čivavy.
Je samozřejmě na každém, jakého pejska si zvolí. A od velikosti a atraktivity zbarvení se odvíjí i cena, čím menší a barevnější knírač, tím dražší a nedostupnější....Taková úměra platí nyní již všude po světe...
Uznané barevné rázy malého knírače v USA:
Uznané barevné rázy malého knírače v USA:
- Černý
- Bílý
- Pepř a sůl
- Černostříbřitý
- Čokoládový (chocolate)
- Játrový (liver)
- Stříbrný
- Platinový
- Fantom (zatím neuznaná varieta, velice vybledlý odstín)
- Parti (všechny barvy kombinované s bílou)
- Čokoládové nebo játrové pálení